Jak zabezpieczyć furtkę ogrodzeniową przed korozją?
Zróżnicowane czynniki atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na wygląd furtki ogrodzeniowej. Jeśli tylko nie jest odpowiednio zabezpieczona, nie trzeba długo czekać na pojawienie się pierwszych oznak korozji. Walory estetyczne to jedno, ale z drugiej strony takie uszkodzenia negatywnie wpływają na ogólną funkcjonalność tak ważnego elementu ogrodzenia. Jak się przed tym uchronić?
Do jednych z najskuteczniejszych metod bez wątpienia zalicza się pokrycie ogrodzenia warstwą farby składającej się z naelektryzowanych cząstek. Metoda szerzej znana jako malowanie proszkowe stosowana jest także przy produkcji naszych wyrobów.
Malowanie może odbywać się zarówno metodą natrysku elektrostatycznego, jak i elektrokinetycznego w specjalnie przygotowanych do tego komorach. Zaimpregnowany wyrób umieszczany jest w piecu, gdzie przy temperaturze ok. 200 stopni Celsjusza proszek się stapia. Następnie przybiera formę lakieru i zaczyna przylegać do powierzchni.
Wytworzona w ten sposób powłoka chroni cały element przed korozją, urazami mechanicznymi, zróżnicowanymi czynnikami pogodowymi i środkami chemicznymi. Nadaje furtce również walorów estetycznych i nie pozostawia zacieków.
Jaka jest inna metoda?
Kolejnym skutecznym sposobem jest cynkowanie ogniowe, w wyniku którego wytwarzana jest warstwa ochronna zabezpieczająca przed rdzą furtkę oraz pozostałe elementy ogrodzenia. Metoda polega na całościowym zanurzeniu elementu w ciekłym cynku przy temperaturze ok. 450 stopni Celsjusza. Substancja równomiernie dociera do wszystkich zakamarków danego wyrobu. W wyniku dyfuzji płynnego cynku powstaje ochronna powierzchnia stopowa mająca silne właściwości antykorozyjne. Niestety mimo swojej skuteczności metoda ma jedną wadę, a mianowicie końcowy efekt pozbawiony jest estetycznego wyglądu furtki.