Czy brama ogrodzeniowa może otwierać się do zewnątrz?
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów bram posesyjnych różniących się od siebie sposobem otwierania.
Wyróżniamy bramy wjazdowe:
- przesuwne,
- harmonijkowe,
- skrzydłowe (nazywane też uchylnymi lub rozwiernymi).
Praca bram przesuwnych, jak sama nazwa wskazuje, związana jest z poruszaniem się skrzydła wzdłuż ogrodzenia. Brama harmonijkowa zbudowana jest zaś z kilku elementów, które podczas jej otwierania nakładają się na siebie. Najprościej jednak działają bramy skrzydłowe – zamontowane są na specjalnych zawiasach i otwierają się jak drzwi wejściowe: do wewnątrz lub na zewnątrz posesji.
Regulacje związane z kierunkiem otwierania się bram i furtek
Polskie prawo stanowi, że żaden element ogrodzenia nie może stwarzać zagrożenia ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane zabronione jest, by bramy posesyjne otwierały się na zewnątrz działki, a stanowisko to podtrzymuje szereg wyroków wydanych przez polskie sądy. Co ciekawe, wyroki te dotyczą nie tylko bram rozwiernych, ale też bram przesuwnych – po otwarciu nie powinny one nachodzić np. na teren działki sąsiada. Za złamanie przepisów grozi kara grzywny, a nawet nakaz rozebrania całości lub części ogrodzenia.
Jako doświadczony producent bram ogrodzeniowych możemy zadbać o to, by ich praca była w pełni bezpieczna dla otoczenia, a zarazem zgodna z obowiązującym prawem. Wykonując bramy uchylne, upewniamy się, że podjazd jest na tyle długi, by skrzydła mogły bezpiecznie się otworzyć. Z kolei projektując bramy przesuwne, dokładnie mierzymy długość linii ogrodzenia, wzdłuż której przesuwać się będzie skrzydło. Mamy za sobą wiele realizacji i chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a nade wszystko stawiamy bezpieczeństwo i funkcjonalność. Jeśli więc szukasz fachowców w dziedzinie produkcji i montażu bram posesyjnych, zapoznaj się z naszą ofertą!